We Never Get Our Wires Crossed
Každý stroj má svůj příběh. I proto v Hässlers věříme, že ani oldschool technologie nepatří do starého železa. Spíš naopak. Mnohé z nich v sobě mají něco, co v moderních strojích nikdy nenajdete. Duši. Jeden takový poklad je naše drátošička Brehmer Leipzig z 50. let minulého století. Je to veterán, ale dokáže proměňovat kartonové výseky v designové obaly, které nejen že nejsou zastaralé, ale i dnes upoutají pozornost.
Princip práce s drátošičkou je jednoduchý. Nejprve se vysekají rozložené tvary z kvalitní lepenky nebo silného kartonu. Poté přichází na řadu grafické zpracování – sítotiskem, ražbou či debossem. A nakonec se krabička sešije do finálního 3D tvaru, a to právě drátem přes roh. Hotovo! Nastavení „Brehmerky“ je navíc otázkou pár minut, což je obecná výhoda starých, jednoúčelových strojů. Na první pohled jde o trochu surový proces, ale při využití kvalitních moderních materiálů v kombinaci s výraznou grafikou vám umožní relativně snadno vytvořit unikátní obal, který se na policích rozhodně neztratí.
Za naší „Brehmerkou“ stojí životní příběh inženýra Huga Brehmera. Německý strojní inženýr se roku 1844 narodil v Lübecku, ale už v roce 1870 emigroval do USA. Tam pod vedením vynálezce Henryho R. Heyla vymyslel využití drátu pro šití krabiček a vyvinul k tomu také první průmyslové stroje. Vynález si pronajal pro Evropu a spolu s bratrem pak v roce 1879 založil v Lipsku firmu Brehmer Brothers, která se rychle stala ikonou knihařského průmyslu. Bratři Brehmerovi totiž přinesli světu i další vynálezy a stroje, například šičku knih ve vazbě V8 – jednu takovou máme v našem strojovém parku také.
Úspěch šitých obalů závisí na detailním zpracování a kvalitním materiálu. Perfektní jsou třeba ve hmotě probarvené či sytě černé lepenky Eska o síle od 1,5 mm. Japonské papíry Takeo zase přinášejí eleganci díky hladkému povrchu a decentním odstínům lepenek GA. Základní tvar obalu pro pozdější sešití – většinou připomínající kříž – lze vyseknout raznicí, nebo vytvořit pomocí profrézovaných drážek (což dodá liniím mimořádnou ostrost). Hlavní ingrediencí uspěchu šité krabičky je ovšem grafika a její provedení. Hluboký deboss fólií, efektní barevné tóny nebo třeba holografické fólie posunou i běžný obal na TOP úroveň. Další variantou je pak sítotisk umožňující vytvořit neomezené množství kreativních variant.
Techniku „drátem přes roh“ jsme použili třeba pro luxusní parfémové krabičky Beviro, obaly prémiových destilátů Ahus nebo prémiové balení oděvní značky WeSC ze Stockholmu. Pokaždé se potvrdilo, že spojení tradice, moderního designu a kvalitního zpracování dokáže tvořit opravdu jedinečné produkty. A co můžeme ušít pro vás?
Tešíme se na všechny drátošité obaly s charakterem, stylem a příběhem, které si u nás objednáte.